Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

Awatar użytkownika
Ula.Ginter
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:42 pm

Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:26 am

Cześć! Bierzemy się z mężem za budowę domku, piętrowego, z tarasem i sporym ogrodem. Przechodząc do rzeczy – nie wiemy ile dokładnie obwodów elektrycznych zamontować w całym domu. Na piętrze będzie też dodatkowa łazienka, pokój gościnny i pokój dla córki. Słyszeliśmy wiele sprzecznych opinii i ciężko nam się teraz zdecydować. Czy ktoś z Was mógłby nam pomóc?
Nic się nie da zmienić: statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.

Awatar użytkownika
Norbi89
Posty: 66
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:13 am

Re: Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:27 am

Hej! Sam wiem po sobie, że budowa domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że wciąga tyle pieniędzy i wysiłku, a przede wszystkim – czasu, że głowa mała. My co prawda mamy parterowy domek i mieliśmy znacznie mniej obwodów, niż to będzie w Twoim przypadku. Postaraj się wyszczególnić najważniejsze sprzęty w domu, takie bez których się nie obejdziecie – pralka, kuchenka, telewizor i policzyć ile mniej więcej obwodów wyjdzie, licząc się z tym, że na jeden sprzęt, którego moc jest większa niż 2000 W obwód powinien być oddzielny.
Kto się wszędzie czuje jak w domu, nigdzie nie jest u siebie.

Awatar użytkownika
Anielka96.85
Posty: 50
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:38 pm

Re: Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:28 am

Norbi89 Wcale nie pomogłeś, nie wyszczególniłeś ile obwodów do jakiego pomieszczenia, nie zapytałeś nawet, czy dziecko będzie miało komputer, drukarkę, co jest też istotne. Ulka, powiedz, co będzie w pokoju gościnnym? Telewizor? A w łazience? Jakaś wanna z hydromasażem, a może ogrzewanie podłogowe? Bo na to wszystko trzeba osobne obwody, by działało, jak należy. U nas zastosowano około 15 obwodów, ale nasze mieszkanie liczy dwa pokoje dla gości, jeden pokój dziecięcy, dwie łazienki, salon, kuchnię i sypialnię. Więc jest tego sporo.
W sypialni nie mamy żadnego sprzętu, więc tam jest tego najmniej. Za to w kuchni... istny szał. Lodówka, mikrofala, piekarnik, płyta grzewcza, maszyna do pieczenia chleba... A sprzętów przybywa z roku na rok... Może udacie się do jakiegoś specjalisty żeby Wam to mniej więcej wyliczył?
"To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić. "

Awatar użytkownika
Ula.Ginter
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:42 pm

Re: Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:29 am

Dzięki Wam! Wiem, że powinniśmy udać się do specjalisty, jednak tak ciężko im obecnie zaufać, że aż boję się co by nam powiedzieli. Mój ojciec twierdzi, że w takim domku na spokojnie zmieścimy się w 8-9 obwodach elektrycznych, ale nie wydaje mi się... U siebie też mamy sporo sprzętu kuchennego i nawet nie chcę sobie wyobrażać sytuacji, w której awaria jednego sprzętu wyłącza mi cały dom z użytku...
Nic się nie da zmienić: statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.

Awatar użytkownika
Bulmowski.Grzegorz
Posty: 96
Rejestracja: pt cze 02, 2017 1:33 pm

Re: Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:29 am

Hej! Może ja odpowiem Ci nieco bardziej konkretnie. Jeśli chodzi o salon i pokój dziecka, weź pod uwagę komputer/laptopa i inne sprzęty (skaner, drukarkę, wieżę muzyczną) w tym telewizor. W łazience pamiętaj o połączeniu wyrównawczym, chodzi tutaj o to, by wanna, brodzik czy zawory nie „kopały” prądem. W kuchni dla mniejszego sprzętu (toster, krajalnica) poleca się zastosować jeden obwód, bo takie przedmioty nie są cały czas podłączone do gniazdka, więc nie ma ryzyka usterki. Myślałaś już o instalacji elektrycznej na zewnątrz domu?
To, co mówię jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
Ula.Ginter
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:42 pm

Re: Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:30 am

Jeszcze nad kwestią zewnętrzną się nie zastanawialiśmy, wiem, że to też będzie wyzwanie. O tym połączeniu wyrównawczym to nie miałam pojęcia, dzięki! Widzę, że przede mną jeszcze trochę nauki w kwestii tych obwodów, bo nie chciałabym, by na etapie budowy coś poszło nie tak, a później okazało się, że mamy za mało i wszystko nam wywala.
Nic się nie da zmienić: statystycznie wypada jedna śmierć na jednego człowieka.

Awatar użytkownika
Norbi89
Posty: 66
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:13 am

Re: Ile obwodów elektrycznych zamontować w piętrowym domku?

śr lip 05, 2017 10:30 am

Co Wy chcecie ode mnie... Wypowiedziałem się na tyle, ile miałem pewność, przecież nie będę rzucał konkretnymi liczbami nie znając planu domu i sprzętu w nim...
Kto się wszędzie czuje jak w domu, nigdzie nie jest u siebie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości