Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

Awatar użytkownika
a.tracz
Posty: 48
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:17 pm

Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 7:52 am

Cześć. Ostatnio w sieci natknęłam się na kilka artykułów dotyczących nowoczesnego budownictwa. Mam na myśli wszelkiego rodzaju (mniej lub bardziej praktyczne) udogodnienia, których zadaniem jest podwyższenie standardu budowy domu. Chodzi mi głównie o domy energooszczędne, inteligentne, pasywne, fotowoltaikę itp. Znacie jeszcze jakieś zagadnienia w tym temacie? Chętnie bym się z nimi zapoznała :) Jesteście zwolennikami takich rozwiązań? Czy raczej wolicie unikać nowości?
Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu - najprawdziwsza prawda!

Awatar użytkownika
Norbi89
Posty: 66
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:13 am

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:17 am

O tym, co tutaj napisałam to słyszałem tylko powierzchownie, ale nie miałem pojęcia o czymś takim jak fotowoltaika. Mogłabyś przybliżyć nieco bardziej temat?
Kto się wszędzie czuje jak w domu, nigdzie nie jest u siebie.

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:18 am

Hej wszystkim, ja z nowoczesnym budownictwem na szczęście mam styczność prawie codziennie (ojciec robi w tej branży od kilku lat), więc mogę Wam co nieco opowiedzieć. W razie co zapytam eksperta o pomoc :)
Zacznijmy od tego, czego tutaj nie uwzględniłaś, czyli budownictwo hybrydowe, które polega na wykorzystaniu wszelkiego rodzaju udogodnień w ten sposób, by domownicy czuli się w budynku bardzo dobrze. Dom hybrydowy to nic innego jak ocieplony budynek, który dodatkowo został wyciszony. Duże przeszklenia zapewniają dostęp światła dziennego, chociaż tak naprawdę osoba decydująca się na taki rodzaj domu, na etapie projektu sama wybiera cechy, które powinno posiadać jej wymarzone miejsce do życia. Domy hybrydowe mają za zadanie chronić nasze środowisko, przez co często podczepia się je jako domy ekologiczne :)
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
a.tracz
Posty: 48
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:17 pm

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:18 am

Norbi89 fotowoltaika to najogólniej mówiąc przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną, co pozwala zaoszczędzić w przyszłości sporo pieniędzy. Słońce świeci przecież niemal wszędzie (nie licząc naprawdę, naprawdę pochmurnych dni no i nocy), więc akurat z tym nie ma problemu. Co prawda taka instalacja fotowoltaiczna jest dość droga, ale po latach się zwróci i jeszcze na siebie zarobi, że tak to ujmę. Takie rozwiązania znajduje się często w domach energooszczędnych, ekologicznych. Ogólnie teraz coraz częściej się o tym słyszy, bo staje się to powszechne, co mnie niesamowicie cieszy.
Aleksy92 odnosząc się do tego, co napisałeś, to aż jestem zdziwiona, że wcześniej nie słyszałam o domach hybrydowych. Chyba jest to nowe zjawisko, co?
Twój dom może ci zastąpić cały świat. Cały świat nigdy nie zastąpi ci domu - najprawdziwsza prawda!

Awatar użytkownika
Norbi89
Posty: 66
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:13 am

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:18 am

Dzięki za obszerne wytłumaczenie, teraz co nieco już rozumiem. W sumie to cieszą mnie takie nowości. Widać, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome potrzeby ekologii i oszczędzania energii. Dobrze też, że mamy na swoim forum specjalistę Aleksego :D
Kto się wszędzie czuje jak w domu, nigdzie nie jest u siebie.

Awatar użytkownika
Aleksy92
Posty: 68
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:50 pm

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:19 am

No już mi tak nie słodźcie :D Znam się na tym, bo nie mam innego wyboru. Gdy widzę się z ojcem to od razu podnosi jakiś temat związany z nowinkami, ale to dobrze, bo chociaż tyle mogę Wam przekazać.
Jestem jak kot - zawsze spadam na cztery łapy

Awatar użytkownika
guzik_ilona
Posty: 32
Rejestracja: pt cze 02, 2017 12:53 pm

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:19 am

To może ja nie będę się wdawać w dyskusje techniczne, tylko powiem Wam, czym według mnie jest nowoczesne budownictwo.
Od nowoczesnego domu oczekuję mega funkcjonalności – bryła domu, która sprawdza się zarówno latem jak i w zimę, chociaż w tym przypadku na elewację wolę jaśniejsze kolory, niż ciemne, ale to tylko moje własne preferencje. Wnętrze nowoczesnego domu powinno być przestronne, najlepiej kuchnia połączona z salonem. Duże przeszklenia (okna i drzwi tarasowe energooszczędne, łatwe w otwieraniu, czyszczeniu). PRALNIA – osobne pomieszczenie na robienie prania, wieszanie go i składowanie brudnych ubrań, to chyba moje największe marzenie odnośnie domu. No i w pralni odpowiednia wentylacja, żeby żadna pleśń się nie zalęgła. Marzy mi się jeszcze mega funkcjonalny garaż i brama, która otwiera się przed moim przyjazdem. Zasuwane rolety np. po godzinie 20:00. Ahhh, się rozmarzyłam :)
Uwielbiam koty.

Awatar użytkownika
Norbi89
Posty: 66
Rejestracja: pt cze 09, 2017 10:13 am

Re: Nowoczesne budownictwo - tak czy nie?

pt lip 07, 2017 8:20 am

Ja też średnio się znam na tych technicznych sprawach, ale lubię czytać, więc czekam na wypociny innych osób. Według mnie nowoczesny dom powinien być przede wszystkim dostosowany do mnie i do moich potrzeb – pracuję w domu, więc na pewno chciałbym mieć wyciszone pomieszczenia tak, by jedna osoba drugiej nie przeszkadzała, niezależnie od tego, co robi.
Kto się wszędzie czuje jak w domu, nigdzie nie jest u siebie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości